Ha valaki szeretne cukrász vállalkozást indítani, azaz legálisan, teljesen fehéren készíteni és értékesíteni a megálmodott süteményeket és tortákat, a következő költségekkel kell számolnia az alapanyagok, eszközök, gépek, berendezések költségein kívül:
– ÁFA
– turizmusfejlesztési hozzájárulás
– munkabér
– társadalombiztosítási járulék
– személyi jövedelemadó
– szociális hozzájárulási adó
– társasági adó
– kötelező kamarai hozzájárulás
– iparűzési adó
– építményadó (vagy bérleti díj)
– élelmiszerlánc-felügyeleti díj
– rezsiköltség: víz, villany, gáz
– hulladékszállítás költsége
– vízminőség-vizsgálat díja
– ÁNTSZ vegyszerhasználati díj (igaz, ez csak egyszeri)
– ha a cukrászdájában zenét is akar: a Szerzői Jogvédő Hivatal díja (Artisjus)
– üzemorvos évenkénti díja+tüdőszűrő (ami vállalkozásoknak nem ingyenes)
– mérlegek kötelező kétevenkénti hitelesítési díja
– tűzoltókészülékek évenkénti felülvizsgálati díja
– gépjárműadó (ha van pl. árubeszerző, vagy kiszállító autó)
– HACCP, munkavédelmi szabályzat, tűzvédelmi szabályzat, kémiai kockázatelemzés, mindezek elkészíttetése, évenkénti oktatása és dokumentálása, 1-2-3 évenkénti felülvizsgálati díja
– érintésvédelmi és villámvédelmi minősítő irat elkészíttetése, háromévenkénti felülvizsgálata
– internet havidíj, telefonok
– banki költségek (számlavezetés, tranzakciók díjai, kártyás fizetés után levont díj, SZÉP kártya jutalék)
– online pénztárgép kötelező havidíja, évenkénti felülvizsgálata
– kötelező NTAK szolgáltatás havidíja
– rovar- és rágcsálóirtás díja
– EPR – Kiterjesztett Gyártói Felelősségi díj
– könyvelő, netán adótanácsadó díja
Számolhat nyugodtan NAV büntetéssel, mert olyan nincs, hogy ne találjanak valamit, azért vannak, hogy találjanak. Előbb-utóbb. Büntetheti még néhány élősködő hivatal, mert annyi szabálynak kell megfelelni, ami követhetetlen, van, ami csak véletlenül derül ki, mert senki, semmilyen hivatalban nem fog adni egy olyan papírt, amin összesítve szerepel, hogy milyen hivatalok felé mit kell teljesíteni.
Na most, ha valaki inkább feketén megsüt hetente öt-tíz tortát, amit az ismerősei megrendelnek, és csak kicsivel alacsonyabb áron eladja, mint a legális tortakészítők, annak egyetlen félnivalója van: hogy valaki (nyilván névtelenül) feljelenti a NAV-nak. Semmilyen hivatal nem fogja zaklatni, hiszen hivatalosan nem létezik; a fenti költségekből maximum az energia és a szemétszállítás terheli, semmi más.
Esetleg a legálisan működő cukrászok fogják utálni, hiszen miközben ők küzdenek, mint malac a jégen, forgalmat visznek el tőlük a költségekkel nem gúzsba kötött titkos műhelyek.
És hát ez itt a nagy baj.
Mert amellett, hogy óriási hála van bennem, hogy a vállalkozásunk így felnőtt, hogy a vendégeink jönnek, sütiznek, szeretnek bennünket, és mi is őket – néha elgondolkodom, mi lett volna, ha én is csak az árnyékos oldalon tevékenykedek. Amikor végignézem, hogy hány bőrt húznak le rólunk hivatalok…ha arra gondolok, hogy folyamatos feszültségben élünk, mert bármikor, rajtaütésszerűen ellenőrizhetnek, és nem tudom, hogy minden pillanatban megfelelünk-e mindennek (mert nyilván nem), szóval, olyankor azért az ideg elér.
A harci ideg.
Cukrászda